İZLEYİCİLERİM

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

20 Temmuz 2012 Cuma

OĞLUMUN DİŞ BUĞDAYI PARTİSİ

 
Diş buğdayı eski bir Türk geleneğidir. Bebek ilk dişini çıkardığında yakınlar davet edilir ve çeşitli etkinlikler yapılır. Bebeğin dişlerinin daha sağlam olması ve rızkının artması için bu seremoni düzenlenir. Bizde Diş buğdayı partisini Ata dişlerini biraz geç çıkardığı için ve doğum günü ile aralarının yakın  olması sebebiyle bir türlü zaman bulup yapamamıştık. Nihayet tatil dönüşü ananenin organizasyonu ile bu ritüeli de tamamlamış olduk. Misafirlerin telaşından masanın son halini hiç çekmemişim. Ama menüde şunlar vardı : Tavuklu milföy bohça, Kıymalı börek, Tarçınlı elmalı kurabiye, Havuçlu toplar, Patates Salatası ve Yaprak sarması , Diş buğdayı karışımının yerine ise tercihimiz üzerine aşure yaptık.

Diş buğdayı partisi


 
Diş buğday partisine özel diş buğdayı kolyesi hazırladım. Aşurelik buğdayları yarım saat ılık suda beklettikten sonra, bir iğneye ip geçirip diş buğdayı kolyesini hazırladım. Ortaya bir emzik koyup sağına 16, soluna 16 toplamda 32 dişi temsil eden buğdayları ipe dizdim. Daha sonra mavi boncuklar ve kurdele ile süsleme yaptım.
 
 

 

               Meslek seçimi için koyduğumuz tepsiden kalemi seçti. Yani mesleğimizin epey yolu açık
 
 
 
Diş buğdayı aşurelerimizi süslediğim kurdeleli bardaklara koyduk. Ayrıca bunlardan birine de streç folyoyla sardığımız bir para attık. Geleneğe göre bu para kime çıkarsa diş buğdayı çocuğuna beyaz bir şey alması adettenmiş. Hediyeler gelmişti zaten ama önemli bu ritüellerin eğlencesiydi. Acaba kime çıkacak diye çok eğlenmiştik. Nitekim talihli kişi Neriman teyzemiz oldu :))
 
 
 
Diş buğdayı partimize katılan misafirlerimize özel hediyeliklerimiz küçük kovalar...
 
 
 Diş buğdayı etiketimiz
 
 
 

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder